فهرست بستن

واجب فراموش شده؛ فریضه زکات! نوشتار  شماره ۳

نوافل جایگزین فرائض نمی شود

 

نوافل جایگزین فرائض نمی شود

اموال هم نیاز به تزکیه دارند و حاکم اسلامی موظف است تا با گرفتن زکات از مردم، نفس آنها را تزکیه کند.(سوره جمعه، آیه2)؛ «خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ صَدَقَهً تُطَهِّرُهُمْ وَ تُزَکِّیهِمْ»(توبه/103) مردم نیز با پرداخت زکات، به رستگاری می رسند.(سوره شمس، آیه 9) ما فعلا بنا داریم زکات مصطلح را که یکی از اقسام زکات به شمار می آید، توضیح دهیم.

زکات مصطلح بر سه دسته از اموال واجب می شود.
پول(دینار و درهم)
غلات و حبوبات(مثلا گندم و عدس)
انعام(مثلا گوسفند و گاو).

هر کدام از آن ها با توجه به قواعدی، مقادیری زکات واجب می شود. زکات جمع آوری شده توسط حکومت اسلامی، در مواردی تخصیص می یابد:

فقراء(حد فقر از منظر اسلام متفاوت از نگرش رایج تعریف شده می باشد.) مساکین(زمین گیر شدگان)، کارگزاران زکات مصطلح(عاملین)، تألیف قلوب کافران و تثبیت عقیده مسلمانانی که دچار ضعف ایمانی هستند.(مؤلفه قلوب)، آزادی بردگان مسلمان(الرقاب)، بدهکارانی که توان پرداخت بدهی شان را ندارند(غارمین)، در راه خدا: مثلا ترمیم بافت های فرسوده، کمک هزینه ازدواج و …(فی سبیل الله)
«إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاکِینِ وَالْعَامِلِینَ عَلَیْهَا وَالْمُؤَلَّفَهِ قُلُوبُهُمْ وَفِی الرِّقَابِ وَالْغَارِمِینَ وَفِی سَبِیلِ اللَّهِ وَاِبْنِ السَّبِیلِ فَرِیضَهً مِنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ »(التوبه/60)

این فریضه الهی است. اما تماما تعطیل شد. شاید اصلی ترین متعلق زکات، پول بود که همه مردم درگیر آن می شدند. اما به دلایل مختلف، زکات پول متروک شد. انقلاب کردیم تا احکام اجتماعی اسلامی را پیاده کنیم اما اثری از اجرای فریضه زکات نمی بینیم. آنچه شاهد آن هستیم چیرگی فکری علوم انسانی غیرتوحیدی غرب و سلطه جریان لیبرالی و سرمایه گرایی بر نهاد های تصمیم ساز کشور هستیم.

همین جا هشدار می دهیم اگر این روال خطرناک به همین شکل ادامه یابد، جمهوری اسلامی از محتوا خالی شده و چیزی جز نام آن باقی نخواهد ماند.