فهرست بستن

کارگزاران حکومتی زکات! نوشتار  شماره ۹

نجات از تربیت یافتگان شرق و غرب

 

نجات از تربیت یافتگان شرق و غرب

پیامبران به وسیله اجرای برنامه اسلام یعنی پیاده سازی احکام اجتماعی اسلام تزکیه مردم را صورت می دهند.
مثلا خداوند به نبی اکرم(ص) امر می کند که از اموالشان صدقه گیر! تا آن ها را طاهر و پاک سازی! «خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ صَدَقَهً تُطَهِّرُهُمْ وَ تُزَکِّیهِمْ»(توبه/103) باز هم تأکید می کنیم زکات مفروض یا همان صدقه واجب مقوله ای کاملا سیاسی حکومتی است.

در نوشتار کوتاه شماره 3،واجب فراموش شده؛ فریضه زکات!اشاره کردیم، عوامل زکات، از صدقه مفروض سهم می برند.
عوامل زکات، همان کارگزاران زکات تعیین شده از سوی امام(ع) یا نایب او هستند که مأمور گرداوری زکات و امور مربوط به آن می باشند. محاسبات پیچیده، ارزیابی و شمارش مقدار زکات و ارسال مقادیر آن به مراکز حکومتی از جمله اموری هستند که بر دوش کارگزار زکات قرار دارد.

در آیه 60 سوره مبارکه توبه دقیقا بعد از ذکر فقراء و مساکین، به حق داشتن عاملین اشاره دارد.«إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاکِینِ وَالْعَامِلِینَ عَلَیْهَا ….» در این باره که مقدار پرداختی به عوامل چقدر است، به معصومین رجوع می شد. مثلا حلبی می گوید از امام صادق(ع) سؤال کردم که به ماموران وصول زکات تا چه اندازه می توان پرداخت؟ امام(ع) در پاسخ فرمودند: «هر اندازه که امام صلاح بداند» (حر عاملی، 1374ق، ج 6، ص144). از این جهت، مقدار پرداختی به عوامل به تشخیص حاکم اسلامی باز می گردد.

خدا کند روزی برسد که عوامل زکات برای گرفتن حق خدا روانه شوند تا بدین وسیله مال و نفس مردم پاک و تزکیه گردد، فقر ریشه کن شود و اموال مردم حفظ و مصون بماند. و رزق و روزی جامعه فزونی یابد.

به کوری چشم جریان منحط لیبرالی در کشور و دشمنان قسم خورده اسلام، بنا بر وعده الهی آن روز فرا می رسد.

زکات،از احکام اجتماعی اسلام است