فهرست بستن

راهکار زکات رقیب جدی نهاد بیمه! فاجعه خاموش، بخش چهارم

صدقه بلا را دفع می کند

تحلیلی بر نهاد سرمایه داری بیمه(Insurance)

 

صدقه بلا را دفع می کند

 

دانلود صوت فاجعه خاموش، راهکار زکات رقیب جدی نهاد بیمه

 

نهاد ها یا الگوهای بدیل بسیاری هستند که بیمه جایگاه آنها را اشغال کرده است. اما در این بخش صرفاً به یکی از کارآمدترین آنها اشاره می شود.(بنده توانستم 6 راه حل عملیاتی و اساسی پیشنهاد بدهم.)

از ذکر مفهوم زکات در کنار مفهوم نماز در قرآن، می توان به اهمیت و جایگاه ویژه آن در شریعت پی برد. این امر خطیر، امروزه به یک دستور کوچک خرد تبدیل شده است؛ لذا بایستی زکات در راستای جامعه سازی ، از یک امر حاشیه ای و فردی اخلاقی صرف خارج شود و به متن زندگی اجتماعی راه پیدا کند و بخش فریضه آن به یک امر حکومتی و جمعی قانونی مبدل گردد که اینکار با ایجاد نهادی رسمی و با تشکیلات منسجم، تحقق می یابد. با اجرایی شدن این برنامه، بسیاری از نیازهایی که از بیمه انتظار پاسخ می رود، توسط این نهاد برطرف خواهد شد.

برای اینکه سوء برداشت صورت نگیرد، یادآور میشویم که «زکات قرآنی» با «زکات اصطلاحی» تفاوت دارد. «زکات قرآنی» به معنای کلیه انفاقات مالی است. (برای بازشناسی مفاهیم «زکات»، «پرداخت زکات»، «صدقه»، «انفاق» اکیدا توصیه میشود عزیزان به پرونده “گستره مفهوم زکات” رجوع نمایند.)

درخشش راه حل ممتاز «زکات» در مقابل راهکار بیمه:

کاهش چشمگیر خسارات مالی:
«ان الناس ما افتقروا ولا احتاجوا ولا جاعوا ولا عروا الا بذنوب الاغنیاء وحقیق علی الله تبارک وتعالی ان یمنع رحمته ممن منع حق الله فی ماله واقسم بالذی خلق الخلق وبسط الرزق انه ما ضاع مال فی بر ولا فی بحر الا بترک الزکاه …»

«… همانا مردم، فقیر و محتاج و گرسنه و عریان نمی شوند مگر به واسطه گناهان ثروتمندان. خداوند تبارک و تعالی حق دارد که رحمت خویش را از کسی که حق خدا را در مال خود نمی پردازد، منع کند. سوگند می خورم به کسی که خلق را آفرید و روزی را گستراند که هیچ مالی در خشکی یا دریا ضایع نمی شود مگر به واسطه ترک زکات …»)(من لا یحضره الفقیه، ج‏2، ص: 7)

بودجه  زکات حکومتی برای تأمین اجتماعی:
زکواتی که توسط حکومت جمع آوری میشود، می تواند نیازهای زیادی را برآورده سازد. مثلا پوشش فقر، مسکنت، ورشکستگان و خسارت دیدگان و … از این جهت می توان گفت حکومت اسلامی، با این بودجه قادر خواهد بود تا کسانی که دچار مصائب مالی می گردند را تحت پوشش قرار دهد. مسلما یکی از دستاورد های نهادینه شدن «زکات» در جامعه، تأمین اجتماعی است.

جامعه رحمی، تکافل، نهاهای سخاوت محور:
از سوی دیگر مردم می توانند با تأسیس نهاد های سخاوت محور و ترویج و فرهنگ سازی سخاوت در خودشان از بیمه ها بی نیاز شوند. نهاد های سخاوت محور بر مبنای عقودی همچون قرض الحسنه، عاریه، نذر، وقف، هبه، ضمان و … و از طرفی بر مبنای الگوی «صدقه» در جوامع رحمی(در مقابل جوامع تفرد گرا) شکل می گیرند. مؤمنین بر اساس ایثار و رحم و تعاون در نیکی ها با کمک های داوطلبانه شان از یکدیگر گره گشایی می کنند.

دفع بلا با صدقه، دعا و صله رحم:
بر اساس مسلمات آموزه های اسلامی صدقه از مهمترین عواملی است که با آن می توان بلا را دفع نمود. بیمه، بلا را دور نمی کند و خسارات اجتماعی را کاهش نمی دهد(صرفا گروهی خسارات را تقبل می کنند و بدین واسطه، هزینه های ناشی از خسارات سرشکن خواهد شد. البته این کار هم بدون هزینه نیست.) اما صدقه رأسا بلا و خسارات را از جامعه دور می کند.