فهرست بستن

پیام مقام معظم رهبری به مناسبت اجلاس سراسری زکات:

پیام رهبری به اجلاس سراسری زکات/ بخش دوم

پیام رهبری به اجلاس زکات

بسم الله الرحمن الرحیم

 فراهم سازی همایش سالانه برای ترویج زکات را باید یکی از بزرگترین توفیقات الهی و نشانه فضل و رحمت پروردگاربه جمهوری اسلامی دانست.

اهمیت والای این فریضه بزرگ که مکررا در قرآن در کنار نماز از آن یاد شده است، ایجاب میکرد که بسیار پیش از این به اقامه آن پرداخته شود، ما مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید از کم کاری خود در این باره آمرزش خداوند را طلب کنیم، و به عفو او پناه بریم.

 اکنون که به همت برخی عزیزان چند سالی است موضوع زکات پیگیری می شود، لازم است مسئولان همه بخش های مرتبط دولتی، همکاری همه جانبه خود را مبذول دارند، قرآن در ستایش راه مجاهدان حق، کارکرد آنان را پس از پیروزی، اقامه صلات و ایتاء زکات و امر به معروف و نهی از منکر می داند. و در حقیقت، نخستین و مهمترین وظایف آنان را در هنگام تشکیل حکومت معین می کند.این جایگاه برجسته زکات است.

نظام جمهوری اسلامی، برای تحقق احکام اسلامی و تشکیل مجتمع اسلامی پدید آمده است. پس باید این فریضه بزرگ را در سرلوحه برنامه های خود گذارد. باید اعتراف کنیم که در این زمینه، کار تحقیقاتی و معرفتی نیز در سطح نیاز و ضرورت انجام نگرفته است.

بحث فقهی زکات امروز میتواند آفاق گسترده تری از همه آنچه در کتب گذشتگان هست، در پیش چشم باحثان و محققان بگشاید. فریضه زکات در صدر اول پس از هجرت به مدینه تشریع شده در حالیکه عنوان زکات، در آیات مکی قرآن کریم بارها تکرار گردیده است، نکاتی از این قبیل که ما را به ژرف اندیشی، در این مقوله مهم فرا می خواند،کم نیست.

به هرحال امید است نهضت احیاء و ترویج زکات، در همه سطوح به کارکرد های شایسته خود منتهی شود و برکات بی پایان آن شامل مردم ما و کشور ما، و نظام مقدس جمهوری اسلامی گردد.

از جناب آقای قرائتی و دیگر دست اندرکاران، صمیمانه سپاسگزارم

والسلام علیکم و رحمت الله
سید علی خامنه ای

دانلود صوت پیام مقام معظم رهبری به مناسبت اجلاس سراسری زکات

دانلود نسخه ی قابل چاپ جهت دانشگاه ها و هر جایی که شما مفید میدانید.