city1 city1
city1 city1
نظام تأمین اجتماعی زکات ‌مبنا

با توجه به اینکه «کفایت معاش» حق همگانی است و همه جامعه باید از آن برخوردار باشند، در این راستا حاکمیت وظیفه دارد، فقرای جامعه را شناسایی کرده و با پرداخت مستقیم از بودجه‌های حکومتی، وضعیت معاش آن‌ها را به حدکفایت برساند به طوری که هیچ محتاجی باقی نماند. لازم به ذکر است از نظر دین مبین اسلام، این وظیفه به لحاظ الویت در صدر سلسله مسئولیت‌های حکومتی قرار دارد. منبع اصلی که حکومت برای بی‌نیازسازی فقرا به کار می‌گیرد، «زکات» می‌باشد. بنا بر دستور الهی «خُذ مِن أَموالِهِم صَدَقَةً ... »، حاکمیت می‌بایست از اموال قشر ثروتمند جامعه، زکات بگیرد تا بتواند معیشت فقرا را تأمین کند. اگر این سیاست عملی شود، در سایه نظام تأمین اجتماعی اسلامی، فقر معیشتی در میان‌مدت ریشه‌کن خواهد شد.

کارکرد های زکات

پیش‌شرط احیای احکام محاسبه زکات

ساختار مالکیت مد‌نظر اسلام

بر اساس مکتب توحید، «مالکیت» از آنِ خداست و اموال ما انسان‌ها، در واقع ودایعی هستند که پروردگار در اختیارمان گذاشته تا در دنیا امتحان شویم (انسان، نماینده یا همان خلیفه خدا روی زمین است و مالکیت او به طور مستقل تعریف نمی‌شود.)، لذا ما در قبال این ودایع مسئول هستیم و داشتن مال به مثابه داشتن مأموریت از جانب خداست. (تکلیف‌مداری) یکی از بارزترین این مأموریت‌ها در رابطه با داشتن اموال بسیار، آوردن «زکات» است.

حکمت زکات
icon

زکات در قرآن

قرآن کریم، مکرراً از زکات در کنار نماز یاد کرده است. همچنین در این کتاب، ۳۲بار واژه «زكات» و ۳۲بار واژه «بركت» تكرار شده است.
icon

زکات در احادیث

از ائمه علیهم السلام پیرامون موضوع مهم و فراگیر زکات، احادیث معتبری وجود دارد که مخاطبان را به مطالعه و تأمل بر روی آن‌ها دعوت می‌کنیم
icon

زکات در بیان بزرگان

گزیده‌ای از بیانات ارزشمند حضرت امام خمینی(ره)، امام خامنه‌ای و همچنین سایر علمای اسلام در رابطه با موضوع زکات<
icon

راهنمای پرداخت خمس و زکات

انسان موحّد می‌داند که زکات محصور و محدود به مال نمی‌شود بلکه تمام نعمات الهی زکاتی دارند. زکات نعمت‌ها، عمل به معروف است. عمل به معروف، نفس را تزکیه می‌کند و هر کس که نفسش تزکیه شد به پیروزی ابدی(فلاحت) می‌رسد.
icon

مبانی نظری جنبش

هر کاری نیاز به بنیان فکری و علمی دارد، جنبش نیز خود را وام‌دار اندیشه بنیادینی می‌داند که می‌تواند اقتصاد و فرهنگ را دگرگون کند
icon

کتاب و مقاله

نبش برای تکمیل زنجیره گفتمان‌سازی در حوزه نخبگانی و عمومی، تولیدات اختصاصی خود، کتب و مقالات پژوهشی موجود را در این بخش در دسترس قرار داده است
icon

مشاوره پژوهشی

گر در حوزه اقتصاد می‌خواهید پایان‌نامه یا مقاله‌ای کار کنید، می‌توانید در این بخش عناوین پژوهشی پیشنهادی را مشاهده بفرمایید
icon

محصولات

پوستر، جزوه ، بروشور ، عکس نوشت ، کلیپ ، ویدیو و کلیه محصولات رسانه ای که غالبا توسط اعضای جنبش تولید شده است، در این بخش گذاشته شده تا در دسترس باقی اعضا قرار گیرد.
درباره جنبش مردمی احیای زکات

این جنبش مصمم است با روحیه جهادی در چارچوب کلان انقلاب اسلامی، زکات را احیاء کند و بدین وسیله بستر ساختن «جامعه طراز» و «تمدن نوین اسلامی» را فراهم آورد.

icon