فهرست بستن

شرحی بر پیام رهبر انقلاب به پنجمین اجلاس سراسری زکات (۱۳۹۶)/ بخش دوم، نوشتارکوتاه شماره ۲۵

 

پیام امام خامنه ای

 

در ادامه پیام، امام خامنه ای با تعبیراتی روی اهمیت زکات تاکید می کنند (فریضه بزرگ، اشاره به همتایی آن با نماز در قرآن) تا از تعویق اقامه آن انتقاد نمایند سپس ایشان گزاره ای تکان دهنده بیان می دارند: «ما مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید از کم کاری خود در این باره آمرزش خداوند را طلب کنیم، و به عفو او پناه بریم!». در فرمایشات رهبری عباراتی با این مضمون، بسیار بسیار نادر است و تا به حال تنها در چند مورد خاص و منحصربه فرد به کار رفته شده. این موضوع جای بسی تأمل دارد. از سوی دیگر ممکن است در ذهن مخاطب سوالی شکل بگیرد: مگر زکات چه نسبتی با حاکمیت دارد که مسئولان در این حیطه دچار کم کاری شده اند و باید به عفو خداوند پناه ببرند؟؟

در متن پیام، ایشان به دو آیه ۳۹ و ۴۱ سوره مبارکه حج اشاره می کنند تا جایگاه ویژه و برجسته زکات را تبیین نمایند.{أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ}[به کسانی جنگ بر آنها تحمیل گردیده، اجازه جهاد داده شده است؛ چرا که مورد ستم قرار گرفته اند و خدا بر یاری آنها تواناست.]{الَّذِينَ إِنْ مَكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ ۗ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ}[همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند، و زکات می‌دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، و پایان همه کارها از آن خداست!]

در سال ۵۷، بالاخره انقلاب اسلامی به یک پیروزی بزرگ رسید. این وعده الهی بود که خداوند بر یاری مومنین تواناست. حال که نظام اسلامی بر مسند قدرت قرار گرفت، کارکرد مومنین بعد از پیروزی یا همان مهمترین وظایف آنها در هنگام تشکیل حکومت، باید این موارد باشد: برپاداشتن نماز، پرداخت زکات، امر به معروف و نهی از منکر! اما آیا به موقع، به این دستور اجتماعی قرآن عمل شد؟ حضرت آقا در متن پیام مبتنی بر این آیات، همکاری همه جانبه مسئولان مرتبط بخش های دولتی (دولت به معنای اعم) را مطالبه و درخواست کردند! (مسئله زکات یک مسئله فرابخشی است.) مطمئناً رسانه ملی، مجلس شورای اسلامی، بسیاری از وزرات خانه ها و … بایستی اقامه زکات را از اولویت های کاری خود بدانند اما آیا امروز این چنین است؟ مثلا سهم زکات در برنامه های رسانه ملی چقدر است؟؟ یا مثلا اگر نگاهی به لیست برنامه ها و اقدامات در دستور کار قوه مجریه، بیندازیم آیا سرفصل زکات به چشم می خورد؟ … گویا از نظر عده ای بود و نبود زکات در متن حیات اجتماعی، در موفقیت و سعادت جامعه سرنوشت ساز نیست!

در بخشی دیگری از پیام ایشان مقصود اصلی تأسیس نظام جمهوری اسلامی را تحقق احکام اسلامی و تشکیل مجمتع اسلامی دانستند با توجه به جایگاه ویژه فریضه بزرگ زکات قائدتاً انتظار می رود، در سرلوحه برنامه های نظام باشد نه اینکه کاملا در حاشیه قرار بگیرد! به عبارتی اگر قرار بود زکات مورد بی مهری قرار بگیرد، چرا این نظام را بنانهاده ایم؟ 

ادامه دارد …

 

 

مطالب مرتبط: